Χωρίς να συναντήσει την παραμικρή δυσκολία, όπως δείχνει και το τελικό αποτέλεσμα, ο Ολυμπιακός νίκησε με 100-68 την ΑΕΚ στο κλειστό των Λιοσίων, έκανε το 2-0 και πήρε την πρόκριση για τους ημιτελικούς της Basket League.

Ο αγώνας άρχισε με τον Φαλ να δίνει λύσεις για τους Ερυθρόλευκους στην επίθεση και τον Πίτερς να παίρνει τη σκυτάλη στη συνέχεια, με το σκορ να είναι στο 4-12 μετά το πρώτο 5λεπτο. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν σοβαρή, ήταν ορεξάτη και ήταν μπροστά με… double score (12-24) στο τέλος της πρώτης περιόδου, κατά τη διάρκεια της οποίας οι Κιτρινόμαυροι δεν μπορούσαν να μείνουν κοντά στο σκορ.

Αυτό η ομάδα του Ηλία Ζούρου το πέτυχε στο δεύτερο δεκάλεπτο, όταν ανέβασε στροφές επιθετικά και εκμεταλλεύτηκε τα λάθη του Ολυμπιακού, με αποτέλεσμα να μειώσει σε 22-29 στο 13′. Τα τρίποντα των Κάνααν και Λούντζη, όμως, επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να ξεφύγουν ξανά, όπως δείχνει και το 22-37 στο 15′, με τον Κουζμίνσκας να βγαίνει μπροστά στη συνέχεια για τους γηπεδούχους, οι οποίοι μείωσαν σε 41-49 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Η ΑΕΚ, προφανώς, ήθελε να πλησιάσει κι άλλο στην τρίτη περίοδο αλλά αυτή παραδοσιακά είναι η δυνατή των Ερυθρόλευκων, οι οποίοι ήταν σοβαροί στην άμυνα και έπαιρναν πόντους από τα διαδοχικά τρίποντα του Κάνααν, με αποτέλεσμα να παραμένουν μπροστά με καλή διαφορά. Οι Πειραιώτες ήταν στο +10 (45-55) στο 24′ και στη συνέχεια το έκαναν +14 (48-62) και +18 (51-69), για να μπουν τελικά στο 4ο δεκάλεπτο από το +19 (53-72).

Όλα ήταν εύκολα, δηλαδή, για τον Ολυμπιακό, ο οποίος δεν χαλάρωσε καθόλου στην τελευταία περίοδο. Αντιθέτως, συνέχισε ακόμη πιο δυναμικά και τελικά ανέβασε τη διαφορά στο +32 (68-100), στρέφοντας πλέον την προσοχή του στο Final 4 της Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 12-24, 41-49, 53-72, 68-100